Jak vytvořit vlastní Rust server

Pokusím se co možná nejjednodušeji popsat a vysvětlit, jak si vytvořit a spustit vlastní Rust server pod Win 10. Vanilla server!

Pro veřejný server, kam se může připojit kdokoliv ze světa je potřeba mít veřejnou IP adresu a ve vašem routru mít otevřený port (budu brát defaultní port, jinak můžete použít jakýkoliv v rozpětí možných portů) 27015 na “UDP” a 27016 na “TCP“. Pro otevření portů v routru si projděte jeho manuál, nebo najděte nějaký konkrétní návod. Otevření portu/ů lze ověřit -ZDE- .
Kdo nemá veřejnou IP adresu může na serveru hrát jen ze stejného PC na kterém běží, nebo ze sítě do které je napojen (LAN).

 • Jako první je potřeba si stáhnout SteamCMD – klik pro stažení (windows verze)
 • Vytvořte si někde na disku složku “Rust_Server” (bez uvozovek 🙂 ) – budu počítat s tím, že složku vytvoříte na disku “C” tedy cestu “C:\Rust_Server”
 • V této složce vytvořte další složku s názvem “SteamCMD”, bude tedy pod cestou “C:\Rust_Server\SteamCMD” a do této složky zkopírujte stažený a rozbalený soubor “steamcmd.exe”
 • Ve složce “C:\Rust_Server” je potřeba vytvořit “bat” soubor, asi nejjednodušší je kliknout pravým tl. myší někde v okně složky, vybrat “Nový” a “Textový dokument”, který přejmenujete na např. “start.bat” – bez uvozovek a pojmenujte ho dle libosti. Ale pozor, pokud máte ve Windowsu nastavený “Skrýt příponu souborů známých typů” koncovku txt a bat neuvidíte, nezměníte a je potřeba ji zobrazit : když máte otevřené okno s adresářem třeba “Rust_Server” (může být jakékoliv okno s adresářem, nebo třeba být přímo na disku “C”) kliknout nahoře na “Zobrazení” vpravo “Možnosti” překliknout do záložky “Zobrazení” a odškrtnout výše zmíněné “Skrýt příponu souborů známých typů” a teď by jste měli vidět koncovku a přejmenovat jí – tento návod pro zobrazení koncovky je brán pro Win 10.
 • Pak na soubor “start.bat” klikněte pravým tlačítkem a dejte upravit, zde zadejte :

@echo off
cls
:start
SteamCMD\steamcmd.exe +login anonymous +force_install_dir C:\Rust_Server +app_update 258550 +quit

(Pro staging verzi Rustu přidejte mezi 258550 a +quit -beta staging – bude to tedy vypadat “258550 -beta staging +quit” – bez uvozovek.)

vynechte řádek a pokračujte :

RustDedicated.exe -batchmode -nographics +server.port 27015 +rcon.port 27016 +rcon.password “VašeAdminHeslo” +server.worldsize 3000 +server.seed 123 +server.maxplayers 10 +server.hostname “NázevVašehoServeru” +server.description “PopisServeru” +server.url “http://VašeAdresaWebuFCBatd.” +server.headerimage “http://CestaKObrázkuServeru”

 • Text oranžovou barvou změňte dle toho jak jste si to nastavili, nebo požadujete vy! Text zelenou barvou není nutné zadávat!
  Čísla hnědé barvy jsou velikost mapy a seed, nebo zjednodušeně ID mapy, mapu pokud chcete můžete vybrat -ZDE-
 • Pak stačí soubor “start.bat” uložit, zavřít a spustit, pokud jste udělali vše správně mělo by následovat otevření okna, kde uvidíte nejdřív stažení SteamCMD souborů (pouze při prvním spuštění, nebo po updatu SteamCMD) a pak se začnou stahovat soubory serveru do určeného místa “+force_install_dir” (zase pouze při prvním spuštění) a pak rovnou spuštění serveru.
 • Pro vypnutí serveru buď klasicky klik na křížek v rohu, nebo příkazem “restart číslo” bez uvozovek a místo číslo zadejte číslo ve vteřinách, po kterém dojde k uložení a vypnutí serveru.
  Po každém dalším spuštění “start.bat” dojde k automatické kontrole updatu a jeho případnému stažení a následnému spuštění serveru.
 • Pro napojení na server (pokud je vše správně) můžete server pod jeho názvem vyhledat mezi servery, nebo se napojit příkazem do konzole “connect VašeIPAdesa:27015” – bez uvozovek! Např. pro LAN adresu connect 192.168.1.5:27015 – jen příklad!
  Kdo má veřejnou IP jí může zjistit třeba -ZDE- kdo ne a chce hrát jen v LAN zjistí svojí LAN IP adresu zadání “ipconfig” příkazu do příkazového řádku návod -ZDE- – návod stačí zhlédnout do 1:45 dál vás nemusí zajímat. Vaše adresa je na řádku IPv4 Address . . . . . . . 192.168.číslo.číslo
  Kdo stejně neví co je IP adresa, nebo jak ji najít a bude hrát na serveru ze stejného PC na kterém server spustil a dodržel čísla portů výše, se může napojit na server zadáním do konzole “connect 127.0.0.1:27015” bez uvozovek.

Snad jsem na nic důležitého nezapomněl. Pokud máte nějaký dotaz, hoďte ho dolu do komentu.

Napsat komentář